Мачкинa  канџа – древно растение со современа примена
0
(0)

koteshi-nokyt-gora
Мачкината канџа е гигантски лијан од областа околу базенот на реката Амазон . Над 2000 години тој се користи од индијанските племиња во Јужна Америка за лекување на болка во коските, тешко зараснување на рани, ревматски и стомачни заболувања и други. Современата фитохемиска анализа и фармаколошкиот скрининг откриваат вистински потенцијал на ова егзотично растение. Најголем интерес засега претставуваат алкалоидите од групата на оксидол и сапониновите гликозиди, за кои се познати антиинфламаторни и имуностимулирачки ефекти.

Растението содржи уште и антиоксиданти – танини , катехини и проантоцијаниди, како и стероли, кои што исто покажуваат значителна антиинфламаторна активност. Имуностимулирачките својства се доволно добро изучени , за да се стигне до развој на производи, какви што се нудат во многу земји во светот и кај нас. Производите Имунобор , Имунобор Бронхо и Имунобор Мачкина канџа Саменто од фамилија Имунобор содржат високопречистен и стандардизиран екстракт од мачкина канџа, ослободен од токсични оксидол алкалоиди. Имунобор е моќен имуностимулатор за возрасни, погоден при често боледување, за профилакса на инфекции, при хроничен замор и малигни заболувања.

Имунобор Бронхо ја соединува моќта на мачкината канџа и ехинацеа во едно и се препорачува кај акутни и хронични респираторни инфекции и бактериско носителство. Имунобор мачкина канџа Саменто е еднокомпонентен производ, кој содржи оптимална количина екстракт за удобно дозирање во детската возраст и во зависност од терапевтските цели. Дозирањето на трите производи се движи од 1 до 3 капсули дневно минимум 3 месеци. Во услови на епидемија дозата не смее да биде под 2 капсули дневно.

Колко полезна беше тази публикация?

Кликнете върху звезда, за да оцените публикацията!

Среден рейтинг 0 / 5. Брой гласове: 0

Няма гласували! Бъди първият, който ще оцени тази публикация.

Не пропускайте полезни статии

Последвайте ни във фейсбук!

Съжаляваме, че тази публикация не Ви е била полезна!

Бихме могли да подобрим тази публикация. Също така, вашето мнение ще окаже влияние върху бъдещи публикации.

Ако желаете, споделете с нас какво не Ви допадна в публикацията.

borola

Може да харесате

guest

0 Коментарa
Вградени отзиви
Вижте всички коментари
0
Бихме се радвали на вашето мнение. Моля, коментирайте!x