По-продължителна и по-силна ще е неприятната алергия от полени (цветен прашец). Това предвиждат учени от Мичиганския университет в САЩ. Основание за прогнозата е глобалното повишаване на температурите заради климатичните промени.
Изследователите предполагат, че до края на века отделянето на полени може да започне с около 40 дни по-рано през пролетта. По думите им още през 1995-2014 по-наблюдателните от страдащите от алергия, са могли да забележат, че:
- сезонът на пролетните алергии се проточва с 19 дни
Това обаче не е всичко! Заради повишаващите се температури и покачващите се нива на въглероден диоксид (CO2) във въздуха:
- годишните поленови емисии може да се увеличат с до 200%
„Поленовите алергии се влошават с изменението на климата. Нашите открития могат да послужат като отправна точка за бъдещи изследвания за последиците от климатичните промени върху полените и здравето“. Коментарът е на Инсяо Жанг, който е водещ автор на проучването, публикувано в сп. Nature Communications.
Алергия от полени и бъдещи прогнози
Д-р Жанг и неговият екип разработват модел, с чиято помощ могат да се правят прогнози за:
- състоянието на 15 от най-често срещаните вида полени
- начина, по който предполагаемите промени в температурата и валежите влияят върху емисиите на полените
Изследователите комбинират климатичните данни с различни социално-икономически сценарии, като съпоставят своя модел с данни от 1995 до 2014 г. Впоследствие използват създадения модел, за да прогнозират поленовите емисии през последните две десетилетия на XXI в.
При анализа на данните учените установяват, че…
- дърветата, тревите и плевелите, които отделят цветен прашец, са засегнати от климатичните промени
Повишаващите се температури карат цъфтящите дървета и растения да имат по-дълъг вегетационен сезон от обичайното. В допълнение става ясно, че покачващите се глобални температури в резултат на климатичните промени могат да доведат до увеличаване на полена.
„Надяваме се да включим нашия модел, който предвижда емисиите на полените, в националната система за прогнозиране качеството на въздуха. Така ще предоставим на хората подобрени и адаптирани към климата прогнози“, казват в заключение учените.
Дори прогнозите на учените да се окажат верни, няма повод за притеснение, защото при алергия от полени насреща са…
- Имунобор Бета Глюкан 300/Imunobor® Beta Glucan 300 (за възрастни)
- Имунобор Кидс Актив сироп/Imunobor® Kids Activ Syrup (за деца до 8 години)
- Имунобор Кидс Актив растителни капсули/Imunobor® Kids Activ VGcaps (за деца в училищна възраст)
Активна съставка в тези три продукта е бета-глюканът. Това е полизахарид, познат като единственият имуномодулатор от природен произход с доказан механизъм на действие. Попадайки в организма бета-глюканът нормализира равновесието между клетките на имунната система, които вземат участие в алергичната реакция. По този начин съдейства за намаляване на алергичната нагласа.
Продуктите са практически безопасни и имат отлична поносимост. Налични са в аптечната мрежа в страната и в онлайн магазин МоМо на адрес www.momo.bg.