при цистит
3.5
(2)

Възпалението на лигавицата на пикочния мехур се нарича цистит. Появява се като отговор на имунната система към действието на бактерии, които се захващат и колонизират лигавицата на пикочния мехур. Обичайно това са бактерии от вида Ешерихия коли, които нормално живеят в червата. Навлизането им в уринарния тракт и достигането им през уретрата до пикочния мехур, води до инфектирането му и развитие на цистит.

Циститът е сред заболяванията, които се срещат по-често при жените

Възпалението на пикочния мехур е една от най-често срещаните уроинфекции, особено при женския пол. Това се дължи на анатомичната особеност на уретрата, която при дамите е доста по-къса, отколкото при мъжете. Различни проучвания показват, че всяка втора жена страда от възпаление на пикочния мехур поне веднъж в живота си. Страданието не бива да бъде пренебрегвано, тъй като може да доведе до различни усложнения, рецидиви и хронифициране. При правилно назначено лечение симптомите на цистит изчезват и възпалението отшумява. Това е много важно за избягване на усложненията, които могат да настъпят.

При цистит – неовладяното възпаление води до усложнения

Рецидивиращи цистити – хронифициране и повтаряне на възпаленията във времето. Появяват се при недоизлекуване на остър цистит или при наличие на някои класически предразполагащи фактори като диабет, простатни заболявания, вродени уринарни малформации, имунен срив. За предотвратяване на рецидивите, от първостепенна важност е профилактиката.

Пиелонефрит – остро, податливо на хронифициране възпаление на бъбречната тъкан и бъбречните легенчета. Развива се като усложнение на цистита, когато бактериите свободно се размножават и от пикочния мехур мигрират към бъбрека. Проявява се с висока температура, често уриниране, болки в кръста в областта на бъбреците. Пиелонефритът може да увреди необратимо бъбреците и да причини бъбречна недостатъчност.

Специалистите препоръчват при цистит да се консумират храни с диуретичен ефект

Заедно с назначената терапия храната е един от важните фактори, които ускоряват възстановяването при цистит. Както при повечето заболявания, диетата при цистит има ключова роля и влияе благоприятно върху възпалителния процес.

При възпаление на пикочния мехур се препоръчва консумация на повече плодове като диня и пъпеш, които имат изразено диуретично действие. Според лекарите, една от най-полезните напитки при цистит е сокът от червена боровинка. Ценното растение съдържа вещества (проантоцианидини), които възпрепятстват растежа и прикрепването към уроепитела на вредни бактерии. Подходящи са също и прясно изцедени сокове от ябълка, моркови и цвекло, както и храни с високо съдържание на фибри. Сред тях са пълнозърнест хляб, зеле, моркови, зърнени храни (елда, овесени ядки и трици, ориз) и сушени плодове.

Наред с позволените, има храни и напитки, които не се препоръчват при цистит

Кафето и напитките, които съдържат кофеин, трябва да се избягват. Също така трябва да се изключат алкохолът и безалкохолните напитки, соковете от цитрусови плодове, пикантните храни и соевия сос. При остър цистит, консумацията на сол, сладки и консервирани храни трябва да бъде сведена до минимум. Любимият на всички шоколад също влиза в списъка със забранените храни.

Ефективни съвети за контрол над цистита

  • Пийте колкото се може повече вода – наред с всички благоприятни ефекти върху кожата, сърдечно-съдовата и храносмилателната система, честото пиене на вода помага и за „промиване“ на пикочния мехур. Отпадните продукти от обмяната на веществата и бактериите се елиминират с урината. Това не позволява задържането им върху лигавицата на пикочния мехур и поява на възпалителен процес.
  • Обръщайте внимание на личната си хигиена – интимната хигиена е от изключително значение за избягване на проблеми с пикочния мехур. Специалистите съветват дамите да не употребяват козметични средства, съдържащи сапун, парфюм и агресивни съставки, които променят нормалното pH на влагалището.
  • Избягвайте климатиците – климатиците са едни от уредите, които се използват широко в ежедневието. Всички знаем, че те крият много рискове за здравето ни особено през летните месеци, когато температурата навън е висока. Когато разликата между вътрешната и външната температура е по-голяма от 10 градуса, рискът от уринарни инфекции се увеличава многократно.
  • Внимавайте със студените напитки – освен стомашно-чревни разтройства, пиенето на много студени течности може да провокира и поява на цистит.
  • Посещавайте по-често тоалетната – задържането на урина в пикочния мехур го прави по-податлив към инфекция. В урината се съдържат много отпадни продукти, които имат дразнещо действие върху уроепитела.

При цистит и за профилактика на уроинфекции – заложете на активна природна помощ

Циститът и произтичащите от него усложнения се повлияват добре от медикаментозно лечение. Ефектът в повечето случаи е бърз и сигурен, но не може да се гарантира продължителна превенция. За допълващо лечението и за предпазване от повторна поява на възпаление, се препоръчва приемът на Имунобор Уро/Imunobor® Uro. В състава на природния продукт са включени екстракт от Американска червена боровинка и Бета глюкан. Червената боровинка възпрепятства захващането на бактериите за лигавицата на пикочния мехур и помага за тяхното изчистване от уринарния тракт. Бета глюканът е мощен природен имуностимулатор, който активира локалния имунен отговор и общия имунитет. Имунобор Уро действа пряко върху причинителя на инфекцията и засилва защитните сили на атакувания организъм. Имунобор Уро подпомага лечението на цистита и предотвратява повторната му поява наред с придружаващите усложнения.

Колко полезна беше тази публикация?

Кликнете върху звезда, за да оцените публикацията!

Среден рейтинг 3.5 / 5. Брой гласове: 2

Няма гласували! Бъди първият, който ще оцени тази публикация.

Не пропускайте полезни статии

Последвайте ни във фейсбук!

Съжаляваме, че тази публикация не Ви е била полезна!

Бихме могли да подобрим тази публикация. Също така, вашето мнение ще окаже влияние върху бъдещи публикации.

Ако желаете, споделете с нас какво не Ви допадна в публикацията.

borola
Сподели: